Cserkészetről
Kik vagyunk?
A cserkészet önkéntes, vallásos, pártpolitikától független ifjúsági mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint vallási meggyőződéstől függetlenül.
A cserkészet a világ legnagyobb gyermek- és ifjúsági mozgalma. A világ több, mint 200 országában 38 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké váljanak.
Mit csinálunk?
A magyarországi cserkészmozgalom célja, hogy a társadalmat olyan életrevaló, elkötelezett, felelős, egészséges polgárok alkossák, akiknek fontos, hogy önmaguk folyamatos nevelése által az Isten felé növekedjenek. Ennek érdekében életmodellt nyújtunk, illetve ifjúságnevelést végzünk önkénteseink segítségével. Magyarországon a helyi közösségekkel együttműködve 7 éves kortól mindenki számára nyújtjuk ezt, aki nyitott elveinkre és közössége életében tevékenyen részt vállal. Mindehhez saját nem-formális nevelési módszerünket, a cserkészmódszert hívjuk segítségül, amely a következő elemekből áll:
- a kisközösségi (őrsi) rendszer,
- fogadalom és törvények,
- a cselekedve tanulás,
- folyamatos és ösztönző, vonzó és hasznos programok főként a természetben,
- a magyar kultúra ápolása különös tekintettel népi hagyományainkra.
A cserkészet pedagógiai alapjait több, mint 100 éve fektette le az angol Robert Baden-Powell, de kiscsoportos rendszeren és cselekedve tanuláson alapuló cserkészmódszer aktuálisabb, mint valaha!
Értékeink a cserkészet maghatározásából, az alapelveiből és a céljából, a módszereiből fakadnak. Azonban hozzátesz még sok dolgot a múltunk, a hagyományaink és azok az értékek, amelyek máshonnét kerülnek látókörünkbe, de magunkénak tartjuk.
Nevelő mozgalomként értékünk a nevelés, az önnevelés, és az ezekből fakadó fejlődés.
Alapelveink szerint értéknek tartjuk a kötelességteljesítést.
A cserkészetért végzett munkánkat meggyőződésből végezzük, alapvető érték tehát az önkéntesség.
Értékünk a vallásosság, a személyes istenkapcsolat, az erkölcsös életvitel.
A cserkésztörvények alapján a következő értékeket tűzzük magunk elé célul:
1. A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond. - becsület
2. A cserkész híven teljesíti kötelességeit melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik. - kötelességteljesítés
3. A cserkész, ahol tud, segít. - segítőkészség
4. A cserkész minden cserkészt testvérének tekint. - testvériesség
5. A cserkész másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú. - lovagiasság
6. A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket. - természetszeretet
7. A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik. - engedelmesség
8. A cserkész vidám és meggondolt. - vidámság
9. A cserkész takarékos. - takarékosság
10. A cserkész testben és lélekben tiszta. - tisztaság
A cserkészfogadalom letételével a törvénytartásra, a törvények betartására való szüntelen törekvésre teszünk fogadalmat. A fentiekből is kitűnik, hogy a cserkészet nem csupán a személyiség egy-egy vonására szeretne hatni, hanem az egész embert fejleszti. Az érdekes és hasznos programok, a közösségben megélt élmények, a folyamatos tanulás és a cserkésztörvények együtt biztosítják, hogy a cserkészet egy folyamatos önképzést követelő életmodell legyen, mely nem ér véget a felnőtté válással, hanem a fogadalom megszegéséig vagy életünk végéig tart.
E-mail küldés a webmesternek | 400. sz. Szent Péter és Pál Cserkészcsapat | Impresszum |